Czym jest Karta Kwalifikacji Kierowcy i dla kogo?
Dokument nazwany Kartą Kwalifikacji Kierowcy jest już znany i używany od dłuższego czasu w krajach Unii Europejskiej. W Polsce kierowcy zamiast karty kwalifikacji w prawie jazdy mają wpis tzw. kod 95 wraz z datą ważności. Wpis ten jest oznaczeniem ich kwalifikacji zawodowej, które uzyskuje się po kursie na przewóz rzeczy lub osób w centrum szkoleniowym takim jak nasza Pracownia Test.
Karta Kwalifikacji Kierowcy zatem jest potrzebna kierowcom spoza Unii Europejskiej, którzy zgodnie z aktualnymi przepisami nie mogą uzyskać kodu 95 do prawa jazdy, a wymagane jest potwierdzenie uprawnienia do przewozu drogowego. Dla przykładu zapis w kodeksie o wymogu zamieszkania na terytorium Polski.
Wzór – Wniosek o wydanie karty kwalifikacji znajdziesz tutaj.
Ministerstwo Infrastruktury, Cyfryzacji oraz MSWiA, pracują nad rozporządzeniem (stan na 4 listopada 2021r.), które wprowadzi wkrótce:
- wzór karty kwalifikacji kierowcy oraz jej opis;
- szczegółowe warunki wydawania i unieważniania karty kwalifikacji kierowcy,
- szczegółowe czynności urzędów z tym związanych;
- wzory dokumentów stosowanych w tych sprawach;
- ustalenie opłaty do maksymalnej kwoty do 200zł, za wydanie karty kwalifikacji kierowcy.
Wyżej wymieniony projekt rozporządzenia wdraża postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/645 z dnia 18 kwietnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2003/59/WE w sprawie kwalifikacji wstępnej i szkolenia okresowe kierowców niektórych pojazdów drogowych do przewozu rzeczy lub osób oraz dyrektywę 2006/126/WE w sprawie praw jazdy (Dz. Urz. L 112 z 2.05.2018, s. 29).
O wprowadzeniu ustawy w życie oraz zmianach w Polskim prawie dotyczącym Karty Kwalifikacji Kierowcy będziemy pisać w następnych postach.