Szkolenia okresowe kierowców realizowane są co pięć lat przez każdego, kto zajmuje się przewozem rzeczy lub osób, a także dla tych co uzyskali prawo jazdy kategorii C przed 10 września 2009 roku. Osoba, która nie odbyła szkoleń może utracić posiadane uprawnienia. Podczas nauki kursant odświeża swoją wiedzę oraz zapoznaje się z nowościami. Przeczytaj poniższy artykuł, jeśli poszukujesz więcej informacji.
Szkolenie E – learning
Szkolenia okresowe kierowców prowadzone są przy komputerze w formie E-learningu, które stanowią równoprawne wykłady tak samo jak tradycyjne. Trwają pięć dni wolnych od pracy oraz obejmują trzydzieści pięć godzin, które można zacząć w dowolnie wybranym przez siebie terminie, łącznie z weekendami. Kursant sięgając po nowoczesne materiały audiowizualne, może wykonywać szkolenie w dobranym do siebie tempie. Kształtując kierowców wybierane są sprawdzone metody i narzędzia, które zapewnią dobre przygotowanie do wykonywania pracy. Przekazywane materiały przedstawiają treść w sposób nowoczesny oraz łatwo przyswajalny przez kursanta. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami dostęp do e-learningu, można mieć wyłącznie w ośrodku szkoleniowym takim jak nasz. W tej chwili czekamy na rozporządzenie, które być może umożliwi szkolenie kierowcy w domu. Wkrótce podamy szczegółowe informacje.
Zgodnie z programem szkolenia, wymaganymi modułami są: zaawansowane szkolenia w jeździe racjonalnej, uwzględniające przepisy bezpieczeństwa, stosowanie przepisów oraz bezpieczeństwo, obsługa i logistyka w zakresie ruchu drogowego i zdrowia. Dodatkowe są także dwa moduły szkoleń: bezpieczeństwo ruchu drogowego, wizerunek firmy – obsługa klientów, pierwsza pomoc, czynnik ludzki w przewozie drogowym, bezpieczna jazda samochodem ciężarowym lub autobusem, ergonomia dla kierowców i inne. Zanim jednak przystąpi się do E-learningu, warto najpierw dowiedzieć się, czy wybrany ośrodek korzysta z takiej formy szkoleń.
Kto nie podlega obowiązkowi szkolenia?
Obowiązkowi szkolenia nie podlegają kierowcy pojazdów, które:
– przeznaczone są do użytku osobistego
– wymagają posiadania prawa jazdy w kategorii A, A1, B, B1 albo B + E
– ograniczają prędkość do 45 km
– przeznaczone są nauki jazdy, a także do egzaminowania prawa jazdy
– służą do akcji ratunkowych
– przewożą materiały lub urządzenia niezbędne kierowcy w pracy, o ile prowadzenie pojazdu nie jest ich głównym zajęciem
– odbywają przewóz bez osób czy ładunku, by dokonać ich naprawy lub odbioru z miejsca zakupu
– stosowane są przez szkoły wyższe.
Szkolenia nie posiadają egzaminów. Wymiana prawa jazdy rozpoczyna się w oparciu o kopię dokumentów, takich jak – świadectwo kwalifikacji zawodowych, orzeczenie psychologiczne oraz lekarskie składane w wydziale komunikacji na właściwym miejscu zamieszkania. Oryginały natomiast idą do wglądu.