Najczęściej „użyczenie” od kogoś innego uprawnień, które wynikają z certyfikatu kompetencji zawodowych, a więc wypożyczenie innej osoby, która udaje, że pełni funkcję kierującego transportem, ma związek z obowiązkiem pokrywania kosztu około dwieście złotych netto miesięcznie. To znaczy, że w przeciągu jednego roku należy na to wydać dwa tysiące czterysta złotych netto. Jednocześnie opłata za uzyskanie uprawnień jest w znacznym stopniu mniejsza. Szkolenie, które przygotowuje do egzaminu to jednorazowy wydatek o wielkości maksymalnie tysiąc złotych, a koszt wzięcia udziału w egzaminie oraz wydania certyfikatu przez Instytut Transportu Samochodowego to osiemset złotych.
Kompetencje zawodowe są prawnie wymagane, wśród przewoźników
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy przedsiębiorca, który zajmuje się transportem drogowym z pomocą pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej trzy i pół tony, musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika w transporcie drogowym albo przyjąć do pracy osobę, która go ma. Jeśli w danej firmie transportowej nie ma osoby, która posiada kompetencje wynikające z certyfikatu, GITD może w szczególnych przypadkach uprawnić do wykonywania zawodu przewoźnika i nadać licencję transportową.
Kompetencje zawodowe kierowców i przewoźników to gwarancja bezpieczeństwa dla firmy
Użyczanie swojego certyfikatu kompetencji różnym firmom jest niezbyt bezpiecznym zajęciem. Osoba, która zarządza transportem naraża się na kary finansowe nakładane przez kontrolujących firmę transportową, z którą podobno ma współpracę. Nie mając zarazem żadnego realnego wpływu na to, jak te usługi są realizowane.
Pewność i bezpieczeństwo jakie gwarantuje posiadanie własnych kompetencji zawodowych
W sytuacji, w której nasz fikcyjny zarządzający transportem niespodziewanie zrezygnuje z pełnionej funkcji – trzeba szybko poszukać innej osoby, która będzie wykonywać te zadania. Konieczne jednak będzie zawarcie nowej umowy, często również zgłoszenie tej osoby do ZUS w celu odprowadzania na nią składek. Ponadto ta osoba będzie musiała złożyć odpowiednie oświadczenie oraz poręczenie o niekaralności.
Egzamin na certyfikat z kompetencji zawodowych nie jest zbyt trudny!
Egzamin na certyfikat z kompetencji zawodowych posiada dwie części – praktyczną i testową, polegającą na rozwiązaniu dwóch zadań. Pierwsza z nich z reguły wiąże się z obliczaniem czasu pracy kierowcy. Drugie zadanie to konieczność obliczenia kosztów leasingu lub zadanie kadrowo-płacowe. Natomiast testowe ułożone są w taki sposób, aby oczekiwać od kandydata znajomości przepisów prawa związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa transportowego (prawa na przykład cywilnego, podatkowego), a także wiedzy w obszarze technicznych aspektów prowadzenia tego pokroju działalności i bezpieczeństwa w transporcie. Tematyka egzaminu zgłębia głównie najbardziej podstawową wiedzę, jaką musi posiadać każdy właściciel firmy transportowej.