Certyfikat Kompetencji Zawodowych (CKZ) to dokument, który jest podstawą uzyskania licencji spedycyjnej, krajowego zezwolenia na przewóz rzeczy oraz wspólnotowej licencji na transport drogowy rzeczy. Bez CKZ nie można wykonywać w sposób legalny działalności transportowej pojazdami o masie powyżej 3,5 tony. Egzamin będący preludium do uzyskania CKZ to przygotowanie przyszłych właścicieli oraz menedżerów do prowadzenia firmy transportowej. Egzamin sprawdza posiadanie wiedzy o obowiązujących przepisach regulujących funkcjonowanie branży transportowej, sprawdza także umiejętności z zakresu obliczania czasu pracy kierowcy lub prowadzenia firmowych finansów.
Jak wygląda egzamin?
Egzamin, którego zdanie pozwala na uzyskanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych składa się z dwóch części: testowej oraz praktycznej. Część praktyczna polega na rozwiązaniu dwóch zadań. Cześć testowa egzaminu składa się z 64 pytań wielokrotnego wyboru, do których dołączone są cztery odpowiedzi. Test składa się z modułów, a każdy moduł zawiera po 8 pytań. Wiedza sprawdzana na teście obejmuje zagadnienia z zakresu przepisów prawa związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa transportowego (m. in. prawo cywilne, handlowe, podatkowe) oraz wiedzę o technicznych aspektach prowadzenia tego rodzaju działalności i bezpieczeństwa w transporcie.
8 kategorii pytań testowych to: przepisy prawa cywilnego, prawo handlowe, dostęp do rynku, prawo socjalne, działalność gospodarcza i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, prawo podatkowe, normy techniczne i techniczne aspekty działalności oraz bezpieczeństwo drogowe. By jak najlepiej przygotować się do części testowej, trzeba rozwiązywać jak najwięcej testów- osoby prowadzące szkolenia posiadają teksty, które pojawiały się już na innych egzaminach, sporo testów można także znaleźć w sieci. Warto je jak najlepiej przerobić (ale ze zrozumieniem!), ponieważ wiele pytań się powtarza z egzaminu na egzamin.
Zadania problemowe – jak się przygotować?
To już bardziej praktyczna część egzaminu, która wymaga zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności w odniesieniu do przedstawionego problemu/ zagadnienia. Zadanie problemowe trzeba nie tylko rozwiązać, ale jeszcze odpowiedzieć na pytania egzaminatorów do niego dołączone. Zadania problemowe dotyczyć mogą dwóch z wymienionych kategorii:
- czas pracy kierowcy – planowanie trasy przejazdu zgodnie z przepisami,
- zadania kadrowo – płacowe – obliczenie pensji kierowcy z różnymi dodatkami,
- kosztorys – wyliczenie czy przy przedstawionych założeniach dana inwestycja się opłaca,
- leasing – obliczanie kosztów leasingu.
By jak najrzetelniej przygotować się do części zadaniowej, warto skorzystać z wiedzy przekazywanej przez dobre ośrodki szkoleniowe. Na zajęciach kursant ma możliwość nauczenia się rozwiązywania nawet najtrudniejszych i najbardziej złożonych problemów, z jakimi może się spotkać realnie w życiu zawodowym. Egzamin na Certyfikat Kompetencji Zawodowych nie jest egzaminem najłatwiejszym- jest to egzamin specjalistyczny, ale pod okiem dobrego nauczyciela mamy 100% szans na pozytywne jego zaliczenie.