Aby uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika należy zdać egzamin w Instytucie Transportu Samochodowego. Można zdobyć certyfikat kompetencji zarówno w transporcie drogowym rzeczy jak i osób ale do każdego rodzaju przewozu egzamin zdaje się oddzielnie. Zakres wiadomości, jakie sprawdza egzamin podobny jest w części teoretycznej, różni się rodzajem zadania jakie jest do rozwiązania. Egzamin składa się z dwóch części, na każdą z nich przewidziano po dwie godziny. Podczas pierwszej, testowej trzeba udzielić odpowiedzi na 64 pytania. Obejmują one zagadnienia dotyczące transportu pochodzące z różnych branż; po 8 pytań z: prawa cywilnego, handlowego, socjalnego, podatkowego, dostępu do rynku, zarządzania przedsiębiorstwem, norm technicznych oraz bezpieczeństwa drogowego. Przez drugą część egzaminu do rozwiązania są dwa zadania z czasu pracy kierowcy. Aby przystąpić do egzaminu w celu uzyskania certyfikatu kompetencji, wcześniej, minimum dwa tygodnie przed egzaminem należy złożyć do Instytutu następujące dokumenty: – wypełniony wniosek o wydanie certyfikatu (=> pobierz) – kopię potwierdzenia wpłaty za egzamin i certyfikat (800 zł)
Egzaminy w ITSie zawsze odbywają się sobotę. Jeżeli liczba chętnych jest zbyt duża, mogą być przeprowadzane również w niedzielę. Ich częstotliwość jest różna w zależności od rejonu w którym organizowany jest egzamin. W Warszawie odbywają się średnio co dwa tygodnie, w pozostałych miastach od miesiąca do kilku tygodni (sprawdź: https://www.its.waw.pl/9859,pl,Plan-egzaminow.html ). Egzamin odbywa się w godzinach: 8:00, 12:15 oraz 16:30, na którą z nich ma się zgłosić Kandydat, powiadamia Instytut drogą listowną kilka dni przed egzaminem.
Dwukrotnie można, bez konsekwencji finansowych, nie stawić się na wyznaczony termin egzaminu. ITS wysyła w tej sprawie informację do osoby nieobecnej na egzaminie z możliwością wyznaczenia kolejnego terminu.
Po około 10 dniach od egzaminu ITS informuje, drogą listowną o wyniku egzaminu. Po kolejnych kilku dniach wysyłana jest przesyłka z certyfikatem. Jeżeli jednak, na egzaminie zabrakło wystarczającej liczby punktów aby go zaliczyć, można zapisać się na egzamin poprawkowy. Egzamin można powtarzać wielokrotnie, za każdym razem składając w Instytucie następujące dokumenty: – podanie o egzamin poprawkowy (=> pobierz)
– kopię potwierdzenia wpłaty za egzamin (500 zł)
Jeżeli osoba chcąca uzyskać certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika, ukończyła studia których zakres tematyczny pokrywa się z zakresem zagadnień objętych egzaminem, na podstawie art. 38a ust.1 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, może ubiegać się ona o zwolnienie z egzaminu lub jego części -art. 38a ust.2 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
W tym celu musi złożyć do Instytutu następujące dokumenty, do zwolnienia z całości egzaminu: – wypełniony wniosek o wydanie certyfikatu (=> pobierz) – kopię potwierdzenia wpłaty za certyfikat (300) – wypełnioną deklarację o zakresie zagadnień objętych programem studiów (=> pobierz) oraz: – dyplom ukończenia studiów wyższych przez Kandydata wraz z suplementem do dyplomu lub innym dokumentem potwierdzającym program tych studiów, wystawionym zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w dniu jego wystawienia, – świadectwo ukończenia studiów podyplomowych przez Kandydata – lub kopie tych dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem zgodnie z artykułem 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23, 868, 996, 1579, 2138 oraz z 2017 r. poz. 935)
Do zwolnienia z części testu pisemnego: – wypełniony wniosek o wydanie certyfikatu (=> pobierz) – kopię potwierdzenia wpłaty za certyfikat (300 zł) oraz za egzamin (kwotę 500 zł należy pomniejszyć o 50 zł za każdy uznany moduł, z którego zdający jest zwolniony) – wypełnioną deklarację o zakresie zagadnień objętych programem studiów (=> pobierz) oraz: – dyplom ukończenia studiów wyższych przez Kandydata wraz z suplementem do dyplomu lub innym dokumentem potwierdzającym program tych studiów, wystawionym zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w dniu jego wystawienia, – świadectwo ukończenia studiów podyplomowych przez Kandydata – lub kopie tych dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem zgodnie z artykułem 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz.23, 868, 996, 1579, 2138 oraz z 2017 r. poz. 935). Kandydat nie jest zwolniony z pisemnego rozwiązywania zadania egzaminacyjnego.
Dane do opłaty za certyfikat i egzamin:
Nr konta: 86 1240 6074 1111 0000 4992 2947
Instytut Transportu Samochodowego
ul. Jagiellońska 80
03-301 Warszawa