Osoby posiadające świadectwo Kwalifikacji zawodowej muszą odnawiać szkolenie co 5 lat. Ma to służyć odnawianiu wiedzy, ponieważ przepisy dynamicznie się zmieniają. Jednak, żeby świadectwo kwalifikacji zawodowej móc odnowić najpierw należy je uzyskać. W celu uzyskania świadectwa kwalifikacji zawodowej należy przystąpić do kursu wstępnego. Wykonuje się go tylko raz. Łącznie trwa on 260 godzin i jest podzielony na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczną można również wybrać na platformie e-learningowej. Kolejne to 20 godzin zajęć praktycznych, które są podzielone na 16 godzin w ruchu drogowym i 4 godziny w warunkach specjalnych na przykład płycie poślizgowej. Kurs do kwalifikacji można rozpocząć już w trakcie kursu na prawo jazdy kategorii C lub D, aby przyspieszyć proces zdobywania wszystkich uprawnień.
Można oczywiście to również zrobić po zakończeniu kursu na prawo jazdy w tych kategoriach. Jedynie zdobyta kwalifikacja wstępna umożliwia młodym kierowcom prowadzenie pojazdów bez ograniczeń tonażowych w przypadku prawa jazdy kategorii C i ilościowych w przypadku kategorii D. Następnym krokiem po wykonaniu kursu jest przystąpienie do egzaminu państwowego, który składa się z 30 pytań – 10 w formie testu jednokrotnego wyboru z wiedzy ogólnej i 10 pytań z wiedzy specjalistycznej. Należy uzyskać minimum 16 poprawnych odpowiedzi w części pierwszej i 5 w części specjalistycznej. Poza tym przed przystąpieniem do kursu należy zrobić badania psychologiczne oraz uzyskać zaświadczenie lekarskie.
Co zrobić, żeby odnowić świadectwo kwalifikacji zawodowej?
Przede wszystkim należy raz na 5 lat odbyć szkolenie okresowe. Są one przeznaczone dla kierowców, wykonujących pracę w transporcie drogowym bądź osobowym. Dzięki temu mają oni odświeżoną i uaktualnioną wiedzę odnośnie zmian w prawie drogowym, a także sprawdzają czy stan zdrowia umożliwia im dalsze wykonywanie tego zawodu bez stwarzania zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Celem tego szkolenia jest też przedłużenie uprawnień do wykonania zawodu. Kierowcy, około dwa miesiące przed końcem daty ważności ich uprawnień, powinni wziąć udział w takim szkoleniu, aby nieprzerwalnie wykonywać swój zawód.
Jak zrobić kurs i wybrać szkoleniowców?
Wybór kursu powinien opierać się na sprawdzonych opiniach, ponieważ aktualność wiedzy szkoleniowców jest kluczowa dla skuteczniejszego zdania testu przez kursantów. Z tego względu zapraszamy do zapoznania się z naszą oferta szkoleń. Zatrudniamy szkoleniowców, którzy mają ogromną wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną, dzięki czemu jest ona przekazana ciekawie z użyciem przykładów z prawdziwego życia, a nie podręcznikowych teorii.
Wiedzy naszych specjalistów i ich metodach edukacyjnych świadczą setki zadowolonych klientów. Dzięki temu zdanie testu końcowego za pierwszym razem nie będzie dużym wyzwaniem. Zapraszamy do sprawdzenia pozostałych kursów z naszej oferty. Proponujemy również kursy z zakresu szkoleń, badań kierowców, szkoleń okresowych, ADR, CPC (certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika), kursy taxi oraz badania psychotechniczne i lekarskie.