Czym jest licencja transportowa? W uproszczeniu jest to dokument, który potwierdza, że dana osoba może przewozić osoby lub towary. Dotyczy ona jedynie osób, które zamierzają to realizować w ramach działalności zarobkowej. Jednym słowem, jest to pozwolenie na zgodne z prawem wykonywanie usług transportowych. Musi ją posiadać każdy przedsiębiorca prowadzący taką działalność. Przede wszystkim głównym celem tego dokumentu jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Licencja transportowa nie jest wymagana jedynie, wtedy, gdy firma przewozowa nie zarabia na swoich usługach na przykład przy transportach zorganizowanych przez pracodawcę do dowożenia pracowników do oddalonego zakładu pracy. Obowiązek posiadania takiego pozwolenia określa ustawa o transporcie drogowym z 15 sierpnia 2013 roku.
Co zrobić, aby otrzymać licencję transportową?
Do uzyskania licencji transportowej muszą zostać spełnione ścisłe warunki określone w ustawie o transporcie drogowym. Mówi ona między innymi o tym, że co najmniej jedna osoba zarządzająca daną firmą musi posiadać taki certyfikat kompetencji zawodowych. Poza tym nie może być ona skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe czy te związane z wykonywanym zawodem. Co więcej osoba ta nie może mieć nałożonego zakazu wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego. Przedsiębiorca musi mieć oświadczenie o dobrej reputacji, a także zdolność finansową na zabezpieczanie równowartości 9 tysięcy euro na pierwszy pojazd przeznaczony do transportu i zabezpieczenie o wartości 5 tysięcy euro na każdy kolejny.
O licencje transportową można ubiegać się w swoim starostwie powiatowym. Jest ona przyznawana na czas od 2 do 50 lat i jest wydawana przez lokalny Zarząd Dróg i Transportu na podstawie złożonego wniosku. Do wniosku należy dołączyć odpis z rejestru przedsiębiorców KRS, zaświadczenie o nadaniu NIP i REGON, zaświadczenie o niekaralności, kopia Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, potwierdzenie wymaganej zdolności finansowej, kopie dokumentów pojazdów, zaświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców, dowód wniesienia opłaty. Licencja transportowa dotyczy konkretnego przedsiębiorstwa i wydawana jest indywidualnie.
Jak uzyskać wszystkie potrzebne dokumenty?
Wszystkie dokumenty możemy kompletować samemu, ale możemy również skorzystać z pomocy profesjonalistów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą kompleksową ofertą usług w zakresie w zakresie szkoleń, badań kierowców, szkoleń okresowych, ADR, CPC (certyfikatów kompetencji zawodowych przewoźnika), kursów taxi oraz badań psychotechniczne i lekarskich.