W znowelizowanej umowie ADR 2023r. znajdziemy kolejne zmiany, które nieco zmieniają organizację firm w branży transportowej. Dotyczą one w głównej mierze firm zajmujących się transportem lub tylko figurują wyłącznie jako nadawca towarów niebezpiecznych. Jedną z najważniejszych zmian jakie już obowiązują od 31 grudnia 2022r, jest zakończenie okresu przejściowego gdzie obowiązek wyznaczenia doradcy ADR DGSA spoczywa teraz na każdej firmie mającej styczność z materiałami niebezpiecznymi. Dodatkowo w tym roku wygasło zwolnienie z obowiązku wyznaczenia doradcy ADR DGSA dla sprzętu i maszyn zawierających towary niebezpieczne.
Oprócz umowy ADR obowiązuje również ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych z dnia 19 sierpnia 2011r., która w artykule 15 stanowi:
Art. 15
- Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych jest obowiązany wyznaczyć na swój koszt co najmniej jednego doradcę do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych, właściwego ze względu na zakres wykonywanego przewozu lub czynności z nim związanych, określonych odpowiednio w ADR, RID lub ADN, zwanego dalej „doradcą”.
- Obowiązek wyznaczenia doradcy nie dotyczy uczestników wykonujących przewóz towarów niebezpiecznych każdorazowo w ilościach mniejszych niż określone w ADR, RID lub ADN.
Zaś umowa ADR dział 1.8.3 z 2023 -2025 stanowi:
1.8.3 Doradca do spraw bezpieczeństwa.
1.8.3.1 Każde przedsiębiorstwo, którego działalność obejmuje nadawanie lub przewóz drogowy towarów niebezpiecznych, lub związane z nimi pakowanie, załadunek, napełnianie lub rozładunek, powinno wyznaczyć jednego lub więcej doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych, odpowiedzialnego za wspieranie działań zapobiegających zagrożeniom dla osób, mienia i środowiska, związanych z taką działalnością.
Czas na dostosowanie się do nowych wymogów wygasa 30 czerwca 2023r.
Jakie wymagania należy spełnić aby zostać doradcą ADR DGSA?
Najważniejsze to (z art. 42 ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych):
- wykształcenie wyższe;
- nie byłeś skazany za przestępstwo umyślne przeciwko wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu oraz bezpieczeństwu powszechnemu;
- ukończyłeś kurs doradcy ADR DGSA (sprawdź terminy kursów i dowiedź się więcej – kliknij tutaj);
- złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin przed komisją egzaminacyjną w TDT, nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia ukończenia u nas kursu na doradcę ADR DGSA.
- niekaralność w zakresie, o którym mowa w pkt 2, powinna być potwierdzona złożeniem przez osobę ubiegającą się o wydanie świadectwa doradcy oświadczenia o niekaralności. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Ważne! Wszystkie niezbędne dokumenty do złożenia w Transportowy Dozór Techniczny przygotowujemy w cenie kursu!
Czy mogę wysłać pracownika do Was na kurs doradcy ADR DGSA?
Tak jeśli spełnia powyższe wymagania. Na egzamin w TDT w Warszawie musi umówić się i zgłosić się samodzielnie, z dokumentami przez nas przygotowanymi.
- Dowiedz się więcej o kursie: https://pracownia-test.pl/kurs-na-doradce-adr-dgsa/
- Terminy kursów dla przyszłych doradców ADR DGSA: https://pracownia-test.pl/terminy-szkolen/