Typowe badania psychologiczne kierowców obejmują trzy obszary:
- osobowość
- sprawność intelektualną
- sprawność motoryczną
Osobowość badana jest kwestionariuszowo, Państwa zadaniem jest ustosunkowanie się do odpowiednich stwierdzeń w kwestionariuszu.
Podczas badania sprawności intelektualnej będą Państwo proszeni o wypełnienie testu, który pomoże ustalić poziom logicznego myślenia, oraz wykonanie krótkiego zadania sprawdzającego koncentrację.
Część merytoryczna odbywa się na aparatach. To one pomogą nam ustalić jaki mają Państwo czas reakcji na bodźce oraz jaką mają Państwo koordynacje wzrokowo-ruchową.
Takie badanie trwa około godziny i w dużej mierze czas uzależniony jest od tempa wykonywanych przez Państwa zadań.
Pod koniec badań omówione zostają wyniki poszczególnych zadań, po czym wydawane jest orzeczenie psychologiczne.
Od 20 lipca 2014,czyli od wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2014 w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy, badania w ciemni sprawdzające widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie oraz badanie stereometryczne wykonują lekarze okuliści.
W Pracowni nadal można wykonać badania sprawdzające funkcje wzrokowe, są jednak one przeprowadzane dodatkowo, wyłącznie na życzenie klienta.